اخبار دامغان

نقش بسیج در دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی

دامغان –ابوالفضل سیاهپوش

 

ویژگی های انقلاب اسلامی و نقش پررنگ دین، رهبری از آنها به عنوان عوامل موثر در پیروزی انقلاب اسلامی ایران چهره ای کاملا متمایز از سایر انقلابها ارائه کرده است. پیوند عمیق و ریشه دار این سه عامل سبب شده که علیرغم اعمال انواع توطئه ها از سوی استکبار جهانی وعوامل و ایادی آنها در داخل کشور این انقلاب شکوهمند با پشت سرگذاشتن صدها توطئه خطر وتهدید، همچنان با صلابت و اقتدار به حیات پربرکت خود ادامه دهد. درست به همین دلیل است که حضرت امام(ره) ومقام معظم رهبری پیوسته بر وجود وحدت و نقش مردم و در دفاع از انقلاب و دستاوردهای آن تاکید کرده وتداوم آن را در گرو این وحدت و یکپارچگی اعلام کرده اند. دبیر ارزشمند امام(ره) مبنی بر تشکیل ارتش 20 میلیونی نیز، به عنوان مکمل سلامت و تداوم حیات طیبه این انقلاب، در حقیقت نقش سوپاپ اطمینانی را ایفا می کند، که قادر است با عملکرد به موقع بسیج در عرصه های مختلف متضمن تداوم انقلاب اسلامی و رشد روزافزون کشور در ابعاد مختلف و شکست دشمن در جبهه های متفاوت باشد.

 

تعریف بسیج

بسیج هم در لغت وهم در اصطلاح دارای تعاریف متعددی است. برای مثال فرهنگ معین بسیج را در لغت این گونه تعریف کرده است:« بسیج یعنی سامان، جهاد، اسباب وسائل، سلاح، ساز جنگ، رخت سفر، آمادگی، آماده سفر شدن، قصدو اراده، عزم عزیمت، آماده ساختن نیروی نظامی وتمامی سازوبرگ سفرو جنگ، تجهیزات». کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نیز در یک تعریف غیر رسمی تشکیلات و سازمان بسیج در جمهوری اسلامی ایران را این گونه معرفی کرده اند:« بسیج عبارتست از جذب، آموزش، سازماندهی وحفظ انسجام آحاد نیروها و امکانات مردمی و دولتی، به منظور ایجاد آمادگی ملی جهت تامین و توسعه ضرورت های ملی، انقلابی و ارزشی و نیز مقابله با هرگونه تهدید علیه اهداف، علائق ومنافع انقلاب اسلامی» شاید بتوان از تعریف اخیر به عنوان یکی از کاملترین تعاریف بسیج نام برد اما زیباترین و در عین حال جامعترین تعاریف را می توان در تعابیر امام (ره) جستجو کرد، آنگاه که فرمودند:« بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند. بسیج شجره طیبه و درخت تناور وپرثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین وحدیث عشق     می دهد.» مقام معظم رهبری نیز در تعاریف زیبای خود بسیج را این گونه به تصویر کشیده اند:« بسیج عبارت است از تشکیلاتی که در آن افراد متفرق وتنها به یک مجموعه آگاه و متعهد وبصیر وبینای به مسائل کشور ونیاز ملت تبدیل می شوند، مجموعه ای که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطر جمع می کند.»

 

 

 

فلسفه وجودی بسیج

انقلاب اسلامی از همان بدو تولد آماج صدها توطئه وتهدید بوده واینک نیز به اشکال مختلف بر حجم این تهدیدات افزوده شده است. اینک دشمنان این نظام چهره در نقاب کشیده و نه به عنوان یک دشمن مشخص بلکه در نقش یک دشمن نامرئی ریشه ها و اساس انقلاب را مورد هدف قرار داده اند. هم اکنون پس از شکستهای مکرر دشمنان انقلاب اسلامی  در اعمال انواع برخوردهای فیزیکی آنان را بر آن داشته تا از سایر ابزار و روشها برای هجوم به این انقلاب مردمی استفاده نموده و روشهای غیر فیزیکی را تشدید کنند و اصولا ماهیت ضداستکباری و دشمن ستیزی و همچنین دفاع و حمایت از مظلومان و مستضعفان جهان باعث شده است که پیوسته این نظام مقدس مطمع نظر بیگانگان و   ایادی آنها قرار داشته باشد.برهمین اساس پایه بزرگترین بسیج مردمی به دستور امام(ره) بنا نهاده شد، مجموعه ای که با اتکاء به حضور مقتدرانه وخالصانه مردم نه تنها در بعد نظامی آمادگیهای لازم را کسب کرده بلکه قادر است متناسب با شرایط مختلف هر نوع ماموریت را اعم از فرهنگی اجتماعی سازندگی امنیتی را براحتی اجرا کند. بنابراین بسیج شدن و آمادگی نظامی در بسیج یعنی کسب توانایی های لازم برای ورود به هر عرصه ای که انقلاب به آن نیاز دارد، بسیج یعنی سازمان داشتن، آموزش دیدن، هدف و برنامه داشتن و در نهایت آمادگی برای دفاع در برابر تهدیدات مختلف که تقریبا همیشه یک بعد آن نظامی و امنیتی است. بدیهی است این آمادگی با معنای نظامی گری، قلدری، خشونت و جنگ طلبی متفاوت است.

 

اهم ضرورتهای تشکیل و توسعه بسیج را می توان:

Ø  ایجاد آمادگی در مردم برای مقابله با هرگونه تهدید متصور برای انقلاب اسلامی

Ø  استفاده از نیروهای مردمی به عنوان نیروی بازدارنده قوی و موثر در صحنه های مختلف دفاع مقدس

Ø  استفاده از توانمندیها و پتانسیل موجود در این نیروی عظیم و کارامد برای رفع نیازمندیهای کشور

Ø  مشارکت مردم در حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی به عنوان پشتوانه اصلی و ذخیره تمام نشدنی مردمی است.

 

****************************************************

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۸ساعت 13:39  توسط ابوالفضل  |